Searching...
 
 
 
 
 
 
 

2009 Bubba Memorial Cyclocross and Cross Country Run Results

Ronde Von Evergreen A Race Results

Pre-Bubba, Ronde Von Evergreen

"A" Race Results

1st Alex Grman Hub 7 points 
2nd Mark Nagy Dogfish 5 points
3rd Mark Murawski Gateway 4 points
4th Jay Strothman Fulcrum 3 points
5th Matt James Mesa 2 points
6th David Stroot Lindenwood 1 points
7th Martin Lang Mesa
8th Dan Williams Bike Surgeon
9th Jeff Yielding Revolution
10th Casey Saunders SEMO
11th Heston Roop Dogfish
12th Drew Black Mesa
13th Dennis Koscielski Dogfish
14th Jason Watkins Wild Trak

Bubba #1 A Race Results

Bubba #1, Night of the Living Bubba, Faust Park

"A" Race Results

1st Josh Johnson Michelob Ultra-Big Shark Racing 7 points
2nd Alex Grman The Hub Racing 5 points
3rd Jay Strothman Fulcrum 4 points
4th Nate Rice Michelob Ultra-Big Shark Racing 3 points
5th Jon Schottler GT Dirt Coalition 2 points
6th Mark Nagy Dogfish 1 point
7th Jeff Yielding Revolution Cycles
8th Matt Pence Mesa
9th Martin Lang Mesa
10th Scott Oglvie Dogfish
11th Zak Hafner Unattached
12th Matt James Mesa
13th Devin Clark Hub
14th Casey Saunders Dogfish
15th Drew Black Mesa
16th Rob Brokaw Team Mack
17th John Thrasher Michelob Ultra-Big Shark Racing
18th Chris Connolly Mesa
19th Kurt Fletcher Unattached
20th Scott Peipert Wild Trak
21st Anthony Dust Dogfish
22nd David Stroot Lindenwod
DNF Daniel Miller Team Seagal
DNF Justin Allen Dogfish
DNF Daniel Williams Bike Surgeon
DNF Johnny Merli Dogfish

Bubba #2 A Race Results

Bubba #2, Dawn of the Living Bubba, Faust Park

"A" Race Results

1st Alex Grman The Hub 7 points
2nd Josh Johnson Michelob Ultra-Big Shark 5 points
3rd Nate Rice Michelob Ultra-Big Shark 4 points
4th Martin Lang Mesa 3 points
5th Daniel Williams Bike Surgeon 2 points
6th Kurt Fletcher Unattached 1 points
7th Jeff Yielding Revolution Cycles
8th Mark Nagy Dogfish
9th Paul Quindry Gateway Cycling
10th Bob Arnold DRJ
11th Jay Strothman Fulcrum Coaching
12th Casey Saunders Dogfish
13th Matt James Mesa
14th Justin Allen Dogfish
15th Jason Watkins Wild Trak
16th Scott Ogilvie Dogfish
17th Tim Kakouris Unattached
18th Joe Hill Michelob Ultra-Big Shark Racing
19th Robert Brokaw Team Mack
20th Scott Peipert Wild Trak
21st Elliot Usher Tryathletics
22nd Drew Black Mesa
23rd Chris Connolly Mesa
24th Matt Laberta Dogfish
25th Justin Armstead Team Mack
26th Patrick Gillespie Wild Trak
27th Zak Hafner Unattached
28th Anthony Dust Dogfish
DNF Matt Pence Mesa
DNF Wesley Biermann Unattached
DNF David Stroot Unattached

Bubba #3 A Race Results

Bubba #3, Jefferson Barracks

"A" Race Results

1st Mark Murawski Gateway 7 points
2nd Scott Ogilvie Dogfish 5 points
3rd Kurt Fletcher Unattached 4 points
4th Mark Nagy Dogfish 3 points
5th Elliot Usher Unattached 2 points
6th Dave Breslin Mesa/Specialized 1 points
7th Daniel Miller Team Seagal
8th Jeff Yieding Revolution Cycles
9th Jason Watkins Wild Trak
10th Dennis Koscielski Dogfish
11th Matt James Mesa
12th John Thrasher Big Shark
13th Chris Conolly Mesa
14th Drew Black Mesa
15th Rob Brokaw Team Mack
16th Matt Laberta Dogfish
17th Darren Sherkat Mack
18th Jay Strothman Fulcrum

Bubba #4 A Race Result

Bubba #4, The Sprints of the Darkness, Creve Coeur

"A" Race Results

1st Josh Johnson Michelob Ultra Big Shark 7 points
2nd Dave Breslin Mesa 5 points
3rd Alex Grman Hub 4 points
4th Nate Rice Michelob Ultra Big Shark 3 points
5th Jay Strothmen Fulcrum 2 points
6th Jeff Yielding Revolution 1 points
7th Ron Bridal Bloomington Cycles
8th Casey Saunders Dogfish/Semo
9th Martin Lang Mesa
10th David Stroot Lindenwood
11th Matt James Mesa
12th Scott Ogilvie Dogfish
13th Justin Armstead
14th Scott Peirpet Wild Trak
15th Chris Connolly Mesa
16th Darrell Bratton Team Mack Racing
17th Karl King
18th Rob Brokaw Team Mack
19th Matt Laberta Dogfish

Bubba #5 A Race Results

Bubba #5, Daylight Savings, Creve Couer

"A" Race Results

Place Name Team Points
1 Josh Johnson Mich Ultra-Big Shark 7
2 Dave Breslin Mesa 5
3 Mark Nagy Dogfish 4
4 Alex Grman Mesa 3
5 Jay Strothman Fulcrum 2
6 Daniel Miller Team Seagal 1
7 Martin Lang Mesa
8 Tim Kakouris Unattached
9 Jeff Yielding Revolution
10 Paul Quindry Gateway
11 Casey Saunders Dogfish/SEMO
12 Dennis Koscielski Dogfish
13 Elliot Usher Tryathletics
14 Matt James Mesa
15 Ron Bridal Bloomington Cycle
16 Nathan Rice Mich Ultra-Big Shark
17 John Thrasher Mich Ultra-Big Shark
18 Scott Peidert Wild Trak
19 Matt Pence Mesa
20 Rob Brokaw Team Mack
21 Darrell Bratton Team Mack
22 Jason Watkins Wild Trak

Bubba #6 A Race Results

Bubba #6, Harvest Bubba, Bellefontaine

"A" Race Results

1st Josh Johnson Michelob Ultra Big Shark 7 points
2nd Ron Bridal Bloomington Cycle Team 5 points
3rd Jeff Yielding Revolution Cycles 4 points
4th Kurt Fletcher Unattached 3 points
5th Mark Nagy Dogfish 2 points
6th Jay Strothman Fulcrum 1 points
7th Casey Saunders Dogfish
8th Martin Lang Mesa
9th Dan Miller Team Seagal
10th Tim Kakouris Unattached
11th Drew Black Mesa
12th Dennis Koslowski Dogfish
13th Scott ??? Wild Trak
14th Matt Laberta  Dogfish
15th Mike Weiss Michelob Ultra Big Shark
16th Trent Donat Michelob Ultra Big Shark
17th Darren Sherkat Team Mack

Bubba #7 A Race Results

Bubba #7, Ides of Bubba,St. Vincent Park

"A" Race Results

1st Josh Johnson Michelob Ultra Big Shark 7 points
2nd Jon Schoettler Columbia Bike Club 5 points
3rd Scott Ogilve Dogfish 4 points
4th Grman Hub 3 points
5th Jay Strothman Fulcrum 2 points
6th Devin Clark Hub 1 points
7th Daniel Miller Team Seagal
8th Mark Murawski Gateway
9th Nicholas Dornik Wild Card
10th Casey Saunders Dogfish
11th Matt Schweiker STLCC
12th Matt James Mesa
13th Martin Lang Mesa
14th Dave Breslin Mesa/Specialized
15th Drew Black Mesa
16th Dennis Koscielski Dogfish
17th Scott Peipert Wild Trak
18th Chris Connolly
Mesa
19th Jonathon Schilling Michelob Ultra Big Shark
20th Rob Brokaw Team Mack
21st Trent Donat Michelob Ultra Big Shark
22nd Jason Watkins Wild Trak
23rd Brian Shoemaker STLCC
24th Stu Robson Ghisallo

Bubba #8 A Race Results

Bubba # 8, Mt. Pleasant Winery, Augusta Mo.

"A" Race Results

1st Jon Schottler Columbia Bike Club 7 points
2nd Daniel Miller Team Seagal 5 points
3rd Josh Johnson Michelob Ultra Big Shark 4 points
4th Jay Strothman Fulcrum 3 points
5th Dave Breslin Mesa 2 points
6th Kurt Fletcher unattached 1 points
7th Devin Clark Hub Racing
8th Scott Ogilvie Dogfish
9th Rob Brokaw Team Mack
10th Martin Lang Mesa
11th Alex Grman Hub
12th Tim Kakouris Unattached
13th Gregory Lyeki Trek
14th Ron Bridal Bloomington Cycles
15th Matt James Mesa
16th Jeff Yielding Revolution Cycles
17th Casey Saunders Dogfish
18th Jason Watkins Wild Trak
19th Christopher Connolly Mesa
20th Matt Laberta Dogfish
21st Trent Donat Michelob Ultra Big Shark
22nd Greg Sandknop Unattached
23rd Scott Peipert Wild Trak
24th David Henderson Columbia Bike Club

 

Bubba #9 A Race Results

Bubba #9, North Side Turkey Bubba, Bellfontaine Park

Place Name Team Points
1 Nate Rice Mich Ultra-Big Shark 7
2 Jon Schottler 5
3 Mark Murawski Gateway Cycling 4
4 Jay Strothman Fulcrum 3
5 Dave Breslin Mesa 2
6 Jeff Yielding Revolution Cycling 1
7 Daniel Miller Team Seagal
8 Mark Nagy Dogfish
9 Casey Saunders Dogfish
10 Drew Black Mesa
11 Kurt Fletcher Unattached
12 Jason Watkins
13 Matt James Mesa
14 Greg Sandknop Unattached
15 Tim Kakouris Unattached
16 Scott Peipert Wild Trak
17 Matt Laberta Dogfish

Bubba A-Race Series Points Standings

Series Final Standings*

 

Place Name Team Total Series Points
1 Josh Johnson Mich Ultra-Big Shark 51
2 Alex Grman The Hub 30
3 Jon Schottler
GT Dirt Coalition 24
4 Jay Strothman Fulcrum 22
5 Dave Breslin
Mesa 19
6 Mark Murawski
Gateway 18
7 Nate Rice Mich Ultra-Big Shark 17
8 Mark Nagy
Dogfish 15
9 Kurt Fletcher
Unattached 9
10 Scott Ogilive
Dogfish
9
11 Matt James
Mesa 7
12 Matt LaBerta Dogfish 7
13 Dan Miller
Team Seagal
6
13 Jeff Yielding Revolution Cycles
6
14 Ron Bridal
Bloomington Cycles
5
15 Martin Lang
Mesa
5
16 Dave Stroot
Lindenwood 2
17 Daniel Williams Bike Surgeon
2
18 Elliot Usher
Tryathletics
2
19 Devin Clark The Hub Cycling
1

*Points standings represent standings for Big Shark Bubba Memorial Cross Series and are independent of the Herman Cycling Bubba Cup cash purse.

Ronde Von Evergreen B Race Results

Pre Bubba, Ronde Von Evergreen

"B" Race Results

1st Casey Saunders Semo 7 points
2nd Justin Allen Dogfish 5 points
3rd Owen Belton Lindenwood 4 points
4th Jason Watkins Wild Trak 3 points
5th Keaton Hanson Dent Wizard 2 points
6th Greg Sandknop Team Seagal 1 points
7th Kevin Hamilton Wild Track
8th Steve Bivens Ohio Valley
9th Jim Klages Michelob Ultra Big Shark
10th Mark Hofmeister Michelob Ultra Big Shark
11th Matt Struckman Michelob Ultra Big Shark
12th Justin White Wild Trak
13th Ken Mulligan Bike Surgeon
14th Matt Kesler Unattached
15th Roberto Barrios Heckawee
16th Mike Sax Unattached
17th Matt Coleman SIU
18th Jeremy Lines Michelob Ultra Big Shark
19th Chad Briggs Bike Surgeon
20th Erik Martin Dogfish
21st Sebastian DiMaggio Bike Surgeon
DNF Larry McKenzie Unattached
DNF Dan Knichel Wild Trak
DNF John Twist Mesa

Bubba #1 B Race Results

Bubba #1, Night of the Living Bubba, Faust Park

"B" Race Results

1st Elliot Usher      Tryathletics       7 points
2nd Gregory Lyeki Trek Store Stl 5 points
3rd Keaton Hanson Dent Wizard 4 points
4th Matt Schweiker Mesa 3 points
5th Greg Sandknop Team Seagal 2 points
6th Dan Young Michelob Ultra-Big Shark Racing 1 point
7th Rob Mayfield Unattached
8th Chris Cleeland Michelob Ultra-Big Shark Racing
9th Richard George Mesa
10th Karl King Mesa
11th Josh Mueller Trekstore STL
12th Matt Kessler Unattached
13th James Klages Michelob Ultra-Big Shark Racing
14th David Neis Bike Surgeon
15th Mike Weiss Michelob Ultra-Big Shark Racing
16th Mark Overby Unattached
17th Mark Hofmeister Michelob Ultra-Big Shark Racing
19th Eric Martin Dogfish
20th Rich Pierce ICCC
21st Bob Crow Dogfish
22nd Jeremy Lines Michelob Ultra-Big Shark Racing
23rd Jay Marvin Unattached
24th Michael Leitner Momentum
25th Sven Sprogue Blind Squirrel
26th Matt Crews Hub
27th Kevin Hamilton Wild Trak
28th Jeremie Meitz Gateway
29th Greg Olsca Michelob Ultra-Big Shark Racing
30th Kevin Moore Mesa
31st Ryan Hermsmeyer Michelob Ultra-Big Shark Racing
32nd John Reimbold Bike Surgeon
33rd Jose Bermudez Michelob Ultra-Big Shark Racing
34th Ryan Heine Hub
35th Chris Saxton Hub
36th Scotte Berteismeyer  Michelob Ultra-Big Shark Racing
37th William Howells Hub
38th Ralph Peremmer Pfoodman/Lone Wolf
39th Glen Bullard Michelob Ultra-Big Shark Racing
DNF Brenden Mcnamee DRJ Racing
DNF Carl Hoffman Manchester Racing
DNF Hannon Haggard Wild Trak

Bubba #2 B Race Results

Bubba #2, Dawn of the Living Bubba, Foust Park

"B" Race Results

1st Dan Miller Michelob Ultra-Big Shark Racing 7 points
2nd Greg Lyeki Manchester Racing 5 points
3rd Dennis Koscielski Dogfish 4 points
4th Greg Sandknop Team Seagal 3 points
5th Robert Mayfield The Hub 2 points
6th Matt Schweiker Mesa 1 points
7th Keaton Hanson Dent Wizard
8th Chris Cleeland Michelob Ultra-Big Shark Racing
9th David Neis Bike Surgeon
10th Trent Donat Michelob Ultra-Big Shark Racing
11th John Marbarger Dent Wizard
12th Gary Pyer St. Louis CC
13th Josh Mueller Manchester
14th Mark Hoffmeister The orginal
15th Matt Kessler Unattached
16th Mike Weiss Michelob Ultra-Big Shark Racing
17th James Klages Michelob Ultra-Big Shark Racing
18th Brian Kindel Michelob Ultra-Big Shark Racing
19th Brian Beyer Hub
20th Erik Martin Dogfish
21st Pete Goode Red Wheel
22nd Grey Olsen Michelob Ultra-Big Shark Racing
23rd Jose Bermudez Michelob Ultra-Big Shark Racing
24th Marijn Braadbaart Dogfish
25th John Reimbold Bike Surgean
26th Craig Basler Pfoodman-Big Shark
27th Tyler Bicknese Unattached
28th Mark Hofmeister Michelob Ultra-Big Shark Racing (Triplet # 2)
29th Brendan McNamee Drj Racing
30th Scott Bertelsmeyer Michelob Ultra-Big Shark Racing
31st Ian Sasek Wild Trak
32nd Glen Bullard Michelob Ultra-Big Shark Racing
33rd David Smith Hub
34th Rudy Schwarz Man in Black Enterprises
35th Roberto Barrios Unattached
36th Michael Leister Momentum
37th Mark Hofmeister Hoffmeister Triple #3
38th ????
39th Lewis Reese Blind Squirrel
40th Russell Murphy Mesa

Bubba #3 B Race Results

Bubba #3, Jefferson Barracks

"B" Race Results

1st Jay Strothman Fulcrum 7 points
2nd Greg Lyek Manchester 5 points
3rd Justin Bowen Ghisallo 4 points
4th Josh Mueller Trek Store 3 points
5th Kevin Hamilton Wild Trak 2 points
6th Robert Mayfield Hub 1 points
7th Rick George Mesa
8th David Neis Bike Surgeon
9th Jim Klages Michelob Ultra Big Shark
10th Kevin Willbanks Dogfish
11th Karl King Mesa
12th Keaton Hanson Dent Wizard
13th Jeff Kloha Ghisallo
14th Chris Cleeland Michelob Ultra Big Shark
15th Mike Weiss Michelob Ultra Big Shark
16th Brian Beyer Hub
17th Mark Hofmeister Michelob Ultra Big Shark
18th Roberto Barrios Unattached
19th Jonathon Schilling(Junior) Michelob Ultra Big Shark
20th Carl Hoffman Manchester
21st Matt Struckman Big Shark/ Pfoodman
22nd Marc Ciufolo Michelob Ultra Big Shark
23rd Russ Murphy Mesa
24th Mark Shea Mack
25th Michael Leistner Momentum
26th Josh Picker Unattached
27th Rudy Schwarz ICCC
28th Rob Martin Michelob Ultra Big Shark
29th ???
30th Chris Creed Mesa
31st Clen Bullard Michelob Ultra Big Shark

Bubba #4 B Race Results

Bubba #4, Sprints of Darkness, Creve Coeur

"B" Race Results

1st Jonathon Schilling Michelob Ultra Big Shark 7 points
2nd Greg Lycki Manchester 5 points
3rd Matt Schweiker Mesa 4 points
4th Rob Brokaw Team Mack 3 points
5th Dan Young Michelob Ultra Big Shark 2 points
6th Keaton Hanson Dent Wizard 1 points
7th Mathew Favoino Slu Cycling
8th Mark Hofmeister Michelob Ultra Big Shark
9th Richard George Mesa
10th Kevin Hamilton Wild Trak
11th Jose Bermudez Michelob Ultra Big Shark
12th Chris Cleeland Michelob Ultra Big Shark
13th Matt Struckman Big Shark/Foodman
14th Mike Briner Michelob Ultra Big Shark
15th Rich Pierce ICCC
16th Matt Crews
17th Rob Mayfield Hub
18th Jeff Kloha Ghisallo
19th Tyler Bicknese Unattached
20th Ryan Heine Hub
21st Carl Hoffman Manchester
22nd Erik Martin Dogfish
23rd Dave Smith Hub

Bubba #5 B Race Results

Bubba #5, Daylight Savings, Creve Couer

B Race Results

Place Name Team Points
1 Greg Lyeki Manchester Racing 7
2 Justin Bowen Ghisallo 5
3 Keaton Hanson Dent Wizard 4
4 Matt Schweiker Mesa 3
5 Greg Sandknop Team Seagal 2
6 Mike "The Big Shark" Weiss Mich Ultra-Big Shark 1
7 John Marbarger Dent Wizard
8 Matt Fickinger Mesa
9 Mark Hofmeister Mich Ultra-Big Shark
10 Rick George Mesa
11 Robert Mayfield The Hub
12 James Klages Mich Ultra-Big Shark
13 Gary Dyer STLCC
14 Greg Olsen Mich Ultra-Big Shark
15 Russ Murphy Mesa
16 Brian Beyer The Hub
17 Carl Hoffman Manchester Racing
18 Justin White Wild Trak
19 Peter Goode Unattached
20 Matt Dawson Dogfish
21 Erik Martin Dogfish
22 Patrick Gribbon Ghisallo
23 Matt Grothoff Team Seagal
24 Ryan Hermsmeyer Mich Ultra-Big Shark
25 Jeremy Lines Mich Ultra-Big Shark
26 Michael Leister Momentum
27 Chris Creed Mesa

Bubba #6 B Race Results

Bubba #6, Harvest Bubba, Bellefontaine

"B" Race Results

1st Greg Lyeki Manchester 7 points
2nd Justin Bowen Ghisallo 5 points
3rd Josh Mueller Manchester 4 points
4th Rock Wamsley Hub 3 points
5th Darrel Bratton Team Mack Racing 2 points
6th Dan Young Michelob Ultra Big Shark 1 points
7th Trent Donat Michelob Ultra Big Shark
8th Mark Hofmeister Michelob Ultra Big Shark
9th Chris Cleeland Michelob Ultra Big Shark
10th Brent Davidson Mizzou
11th David Neis Bike Sugeon
12th Rob Mayfield Unattached
13th Matt Finkinger Mesa
14th David Reuther Michelob Ultra Big Shark
15th Jeremy Bradshaw Blind Squirrel
16th Jon Schilling Michelob Ultra Big Shark
17th Alan Christianell Gateway
18th Matt Struckman Michelob Ultra Big Shark
19th John Peiffer Ghisallo
20th Jeff Kloha Ghisallo
21st Greg Olsen Michelob Ultra Big Shark
22nd James Klages Michelob Ultra Big Shark
23rd Stu Robson Ghisallo
24th Matt Kessler Unattached
25th Keaton Hanson Dent Wizzard
26th Brian Kindel Michelob Ultra Big Shark
27th Andrew Person Unattached
28th Erik Martin Dogfish
29th Tyler Bicknese Unattached
30th Carrie Cash Team Revolution
31st Ralph Pfremmer Big Shark/Pfoodman
32nd Rudy Schwarz ICCC
33rd Michael Leistner Momentum
34th Rich Pierce ICCC
35th Devlin McDonough Ghisallo
36th Brian Radle Momentum
37th Patrick Gribbon Ghisallo
38th Pete Goode Red Wheel
39th Barry Blumenkemper Unattached
40th Andrew Kramer St. Vincents
41st Adam Gohn SEMO

Bubba #7 B Race Results

Bubba #7, Ides of Bubba, St. Vincent Park

"B" Race Results

1st Greg Lyeki Manchester Racing 7 points
2nd Dan Young Michelob Ultra-Big Shark 5 points
3rd Greg Sandknop Team Seagal 4 points
4th Gary Dyer STLCC 3 points
5th David Neis Heckawee 2 points
6th Justin Bowen Ghisallo 1 points
7th Rock Wamsley Hub
8th Trent Donat Michelob Ultra Big Shark
9th Karl King Mesa
10th Zach Brace Mesa
11th Matt Kessler Unattached
12th Mathew Favono Slu Cycling
13th Mark Hofmeister Michelob Ultra-Big Shark
14th Mike Weiss Michelob Ultra-Big Shark
15th Chris Cleeland Michelob Ultra-Big Shark
16th Josh Mueller Manchester Racing
17th Stu Robson Ghisallo
18th Jay Marbarger Dent Wizard
19th Alan Christanell Gateway
20th Devlin McDonough Ghisallo
21st Brian Radle Momentum
22nd ???
23rd Patrick Gribbon Ghisallo
24th
Jeff Kloha Ghisallo
25th Jose Bermudez Michelob Ultra Big Shark
26th John Peiffer Ghisallo
27th Erik Martin Dogfish
28th Tyler Bicknese Unattached
29th Ryan Heine Hub
30th Rus Murphy Mesa
31st Marc Ciufolo Blind Squirrel
32nd Matt Crews Hub
33rd Richard Pierce ICCC
34th Ralph Premmer Pfoodman
35th Justin Bowen Ghisallo
36th Andrew Kramer Hub
37th Bob Crow Dogfish
38th Roberto Barrios Heckawee
39th Michael Leistner Momentum
40th Christopher Bopp Team Red Wheel
41st David Ruether Michelob Ultra Big Shark
42nd Joshua Picker Unattached
43rd Peter Goode Red Wheel
44th Craig Basler Pfoodman
45th Matt Grothoff Team Seagal
46th Joe Earson Mesa
47th  James Klages Michelob Ultra-Big Shark
48th
Bert Berla Michelob Ultra- Big Shark
49th Scott Bertelsmeyer Michelob Ultra- Big Shark

Bubba #8 B Race Results

Bubbal # 8, Mt. Pleasant Winery, Augusta Mo

"B" Race Results

1st Lendal Miller Hub 7 points
2nd Dan Young Michelob Ultra Big Shark 5 points
3rd Rick George Mesa 4 poinst
4th Matt Favoino Slu Cycling 3 points
5th Rock Wamsley Hub 2 points
6th Trent Donat Michelob Ultra Big Shark 1 points
7th Gary Dyer STLCC
8th Mitch Johnson Ghisallo
9th Josh Mueller Manchester
10th Matt Fickinger Mesa
11th David Ruether Michelob Ultra Big Shark
12th Rob Mayfield Hub
13th Darrell Bratton Team Mack
14th Chris Cleeland Michelob Ultra Big Shark
15th Brian Radle Momentum
16th Keaton Hanson Dent Wizard
17th Zach Brace Mesa
18th Mark Hofmeister Michelob Ultra Big Shark
19th Kevin Hamilton Wild Trak
20th Ryan Heine Hub
21st Darren Sherkat Team Mack
22nd Stu Robson Ghisallo
23nd Mike Weiss Michelob Ultra Big Shark
24th Simon Gonzalez Unattached
25th James Klages Michelob Ultra Big Shark
26th Andrew Kramer Hub
27th Pat Gribbon Ghisallo
28th Justin Holden Wild Trak
29th Bob Crow Dogfish
30th Marijn Braadbaart Dogfish
31st Michael Leistner Momentum
32nd Jeff Sona Alpine Shop
33rd Erik Martin Dogfish
34th John Reimbold Bike Surgeon
35th Kevin Bonney Mesa
36th Ralph Pfremmer Pfoodman/Big Shark
37th David Frei Unattached
38th Tyler Bicknese Unattached
39th Rudy Schwartz ICCC
40th Jusin White
41st Richard Pierce ICCC
42nd Chris Creed Mesa
43rd Tony Rigdon Michelob Ultra Big Shark
44th Matt Dawson Dogfish
45th Benji Bockting Columbia Bike Club

 

Bubba #9 B Race Results

Bubba #9, North Side Turkey Bubba, Bellfontaine Park

Place Name Team Points
1 Greg Lyeki Trek Store Stl 7
2 Matt Fickinger 5
3 Justin Bowen 4
4 Dan Young Mich Ultra-Big Shark 3
5 Chris Harre 2
6 Chris Cleeland Mich Ultra-Big Shark 1
7 Rick George
8 Rock Wamsley Hub Cyclery
9 Lendal Miller Hub Cyclery
10 Rick Walls
11 Jeremy Bock
12 Jay Marburger Dent Wizard
13 Keaton Hanson Dent Wizard
14
15 Matt Kessler Unattached
16 Matt Struckman Mich Ultra-Big Shark
17 Brian Radle Momentum
18 Alan Christenell Gateway Cycling
19 Mark Hofmeister Mich Ultra-Big Shark
20 James Klages Mich Ultra-Big Shark
21 Matt Brier Mich Ultra-Big Shark
22 Patrick Gibbon Ghisallo
23 John Peiffer Ghisallo
24 Richard Pierce ICCC
25 Erik Martin Dogfish
26 Marijn Braadbart Dogfish
27 Jose Bermudez Mich Ultra-Big Shark
28 Devlin McDonough Ghisallo
29 Justin White
30 Jim Nelson
31 Chris Creed Mesa
32 Ralph Pfemmer Pfoodman/Big Shark
33 Michael Leistner Momentum
34 Dave Smith
35 William Howells
36 Carl Hoffman
37 Matt Grotthoff Team Seagal
38 Bendi Bockting Columbia Bike Club
39 Andrew Kramer Hub Cyclery

Bubba B-Race Series Points Standings

Place Name Team Total Series Points
1 Greg Lyeki Trek Store Stl 48
2 Justin Bowen Ghisallo 24
3 Dan Young Mich Ultra-Big Shark 17
4 Dan Miller Mich Ultra-Big Shark 14
5 Matt Fickinger Mesa 12
6 Greg Sandknop
Team Seagal 12
7 Keaton Hanson
Dent Wizard
11
8 Matt Schweiker Mesa 11
9 Elliot Usher Tryathletics 10
10 Rock Wamsley The Hub Cycling 9
11 Casey Saunders SEMO 7
12 Lendal Miller The Hub Cycling 7
13 Jonathan Schilling
Mich Ultra-Big Shark 7
14 Jay Strothman Fulcrum 7
15 Josh Mueller Trek Store Stl 7
16 Kevin Hamilton Wild Trak 7
17 Paul Quindry Gateway Cycling 7
18 Justin Allen Dogfish 5
19 Owen Belton Lindenwood 4
20 Rick George Mesa 4
21 Dennis Koscielski Dogfish 4
22 Trent Donat Mich Ultra-Big Shark 4
23 Rob Brokaw Team Mack 3
24 Robert Mayfield The Hub Cycling 3
25 Matt Favoino SLU Cycling 3
26 Jason Watkins Wild Trak Bikes 3
27 Gary Dyer STLCC 3
28 David Neiss Heckawee 2
29 Darrel Bratton Team Mack 2
30 Chris Harre 2
31 Chris Cleeland Mich Ultra-Big Shark 1
32 Mike Weiss Mich Ultra-Big Shark 1

Ronde Von Evergreen C Race Results

Pre Bubba, Ronde Von Evergreen

"C" Race Results

1st Kellan True Semo 7 points
2nd Dan Knichel Wild Trak 5 points
3rd Adam Gohn Semo 4 points
4th Will Weathers Heckawee 3 points
5th Tom Harbert Heckawee 2 points
6th Pat Work Bike Surgeon 1 points
7th Larry Mckenzie Unattached
8th Joe Ferrell Unattached
9th Shawn Moore Unattached
10th Dan Gerry Unattached
11th Gary Merideth Heckawee
12th Sam Klucker Unattached
13th Dave Mattingly Unnattached
DNF Eric Wallace
DNF Jack Connolly

Bubba #1 C Race Results

Bubba #1, Night of the Living Bubba, Faust Park

"C" Race Results

1st Matt Fickinger Mesa 7 points
2nd Devlin McDonaugh Ghisallo Racing 5 points
3rd Matt Goddard Unattached 4 points
4th Geoff Birch Ghisallo 3 points
5th Kellan True Southeast Mo State 2 points
6th Frank Brummer Team Mack 1 point
7th Bert Berla Michelob Ultra-Big Shark Racing
8th Tim McAllister Ghisallo
9th Andrew Person Unattached
10th Marc Cuifolo Unattached
11th Jeff Kloha Ghisallo
12th Stu Robson Ghisallo
13th Barry Blumenkemper Unattached
14th Justin Holden Wild Trak
15th Adam Gohn Souheast Mo. State
16th Alex Petkos Unattached
17th Mark Haggard Wild Trak
18th Kurt Schenk Michelob Ultra-Big Shark Racing
19th Rob Ballon Unattached
20th Brent Newman Ghisallo
21th Josh Piker Unattached
22nd James Frederick Unattached
23rd Dan Gerry Unattached
24th Patrick Gribbon Ghisallo
25th Michael Humphries Unattached
26th Sam Klucker Unattached
27th Michael Humphries Unattached
28th Brenden McNamee DRJ Racing
29th Joshua Mackeen Unattached
30th Bill Hall Orzark Cycling
DNF William Weathers Unattached
DNF Gordan Eglavs Unattached
DNF Michael Bobelak Unattached

 

Bubba #2 C Race Results

Bubba #2, Dawn of the Living Bubba, Faust Park

"C" Race Results

1st Jeff Kloha Ghisallo 7 points
2nd Joe Earson

Mesa

5 points
3rd Devin McDonough Ghisallo 4 points
4th Tom Albert Unattached 3 points
5th Travis Frey Mich Ultra-Big Shark 2 points
6th Matt Goddard ABRC 1 point
7th Patrick Gribbon Ghisallo
8th Andrew Person Unattached
9th Gary Merideth Bike Surgeon
10th Tim McAllister Ghisallo
11th Rudy Schwartz ICC
12th Stu Robson Ghisallo
13th Todd Newlin Ghisallo
14th Ernest Rigdon Michelob Ultra-Big Shark
15th Kenny Vennell Unattached
16th Mark Shea Mack
17th Jay Marrin Unattached
18th Kellan True Southeast
19th Jason Wulff CBC
20th Chris Bopp Unattached
21st Alex Petleus Unattached
22nd David Smith The Hub
23rd Shaun Turnbull Unattached
24th Scott Mortimer DRJ
25th Daniel Gerry Unnatached
26th Jon Haltermann Wheelfast
27th Tom Valvo Big Shark
28th Dale Cirra St. Louis Triathlon Club
29th Staney Cranmer Team Red Wheel
30th Michael Mcgaha PRBC-Pro-Velo
31st Josh Picker Unattached
32nd Tyler Roberts ICC
33rd Mark Applegates Unattached
34th Kyle Bradley Unattached
35th Tim West Unattached
36th Cody Jones Ballwin Cycles
37th Jason Warner Unattached
38th Liquigas Jersey?? ????
39th Mike Humphreiss
40th David Kirkes

Bubba #3 C Race Results

Bubba #3, Jefferson Barracks

"C" Race Results

1st Tom Albert DRJ 7 points
2nd Matt Fickinger Mesa 5 points
3rd Stu Robson Ghisallo 4 points
4th Devlin Mcdonough Ghisallo 3 points
5th Geoff Birch 2 points
6th Andrew Person Unattached 1 point
7th Chris Bopp Team Red Wheel 1 points
8th Eduardo Nieuwenhuyzer Michelob Ultra Big Shark
9th Todd Nowlin Ghisallo
10th Richard Huddleston Michelob Ultra Big Shark
11th Jason Wulff Columbia Bike Club
12th Tim McAllister Ghisallo
13th Tim Valvo Michelob Ultra Big Shark
14th Michael McGaha Pro-Velo
15th Kyle Bradley Unattached
16th Tim West Unattached
17th Marc Campbell Ghisallo
18th Kurt Schenk Michelob Ultra Big Shark
19th ?
20th Michael Humphries Heckawee
21st Gary Merideth Heckawee
22nd Justin Neely Team Red Wheel
23rd Jeff Williams Team Mack
24th Daniel Gerry Unattached
25th William Howells Hub
26th Walker Deibel Michelob Ultra Big Shark

Bubba #4 C Race Results

Bubba #4, Sprints of Darkness, Creve Couer

"C" Race Results

1st Andrew Person Unattached 7 points
2nd Joe Earson Mesa 5 points
3rd Tony Rigdon Michelob Ultra Big Shark 4 points
4th Kevin Bonney Mesa 3 points
5th Bob Crow Dogfish 2 points
6th Bill Howells Hub 1 points
7th Bert Berla Michelob Ultra Big Shark
8th Jim Mayer Metroeast Cycles
9th Michael Bobelak Unattached
10th Andrew Kramer St. Vincents
11th Dale Cira Stl Tri Club
12th Scott Melies ICCC
13th David Kirkes Michelob Ultra Big Shark
14th Nathan Dreyfus WUSTL
15th Jay Marvin Unattached
16th Brent Newman Ghisallo
17th Patrick Work Bike Surgeon
18th Joseph Burke Unattached
19th Antonio DelaTorre Metro East Cycling
20th Sam Klucker Unattached
21st Chris Saxton Hub
22nd Justin Neely Mesa
23rd William Montague Dogfish
24th Paul Brittin Metroeast
25th Sawyer Cleeland

Bubba #5 C Race Results

Bubba #5, Daylight Savings, Creve Couer

C Race Results

Place Name Team Points
1 Geoff Birch Ghisallo 7
2 Devlin McDonough Ghisallo 5
3 Chris Bopp Unattached 4
4 Mathew Brier Mich Ultra-Big Shark 3
5 Justin Holden Wild Trak 2
6 Josh Pruschen Mich Ultra-Big Shark 1
7 Jeff Sona Unattached
8 Tim McAllister Ghisallo
9 Jason Wulff CBC
10 William Howells The Hub
11 Jon Halterman Effecto-Coniguo
12 Jim Mayer Metro East
13 Kurt Schenk Unattached
14 Tony Rigdon Mich Ultra-Big Shark
15 Tony Marlo Manchester Racing
16 Dan Knichel Wild Trak
17 Patrick Koetting Cape Bicycle
18 Dale Cira Stl Tri Club
19 Nathan Dreyfus Wash Univ
20 Mark Haggard Wild Trak
21 Andrew Kramer St. Vincent's
22 Collin Sheridan Cape Bicycle
23 Todd Nowlin Ghisallo
24 Tom Valvo Mich Ultra-Big Shark
25 Joe Burk Unattached
26 Michael McGaha PRBC/Pro-Velo
27 James Frederick Unattached
28 Jeff Lindhurst The Hub
29 Tyler Roberts ICCC
30 David Kirkes Mich Ultra-Big Shark
31 Jay Marvin Unattached
32 Dan Gerry Unattached
33 Kenny Vennell Unattached
34 Daniel Tirado Metro East
35 Chip Self Mich Ultra-Big Shark
36 Justin Neely Mesa
37 Andrew Mullins Dogfish
38 Joseph House Effecto-Colinigo
39 Jacob House Unattached

Bubba #6 C Race Results

Bubba #6, Harvest Bubba, Bellefontaine

"C" Race Results

1st Devlin Mcdonough Ghisallo 7 points
2nd Stu Robson Ghisallo 5 points
3rd Christopher Bopp Team Red Wheel 4 points
4th Kevin Bonney Mesa 3 points
5th Jason Wulff CBC 2 points
6th Geoff Birch Ghisallo 1 points
7th Jim Mayer Metro East
8th Tim Mcallister Ghisallo
9th Kurt Schenk Michelob Ultra Big Shark
10th Daniel Tirado Metro East
11th Corey Case Chris Egan
12th Corey Case Team Red Wheel
13th Dale Cira Stl Tri Club
14th Tom Valvo Michelob Ultra Big Shark
15th Keith Dudding Unattached
16th Joel Diercs Unattached
17th Michael McGaha PRBC/ Pro-Velo
18th Zarachary Rice Semo
19th Patrick Work Bike Surgeon
20th Zach Koepell Semo
21st Michael Bobelak Unattached
22nd Collin Sheridon Cape Bike
23rd Scott Melies ICCC
24th Todd Nowlin Ghisallo
25th Dan Gerry Unattached
26th Brent Newman Ghisallo
27th Chip Self Michelob Ultra Big Shark

Bubba #7 C Race Results

Bubba # 7, Ides of Bubba, St. Vincent Park

"C" Race Results

1st Christopher Bopp Team Red Wheel 7 points
2nd Tim McAllister Ghisallo 5 points
3rd Nathan Dreyfus WashU 4 points
4th Jim Mayer Metro East 3 points
5th Duff Yocum Unattached 2 points
6th Justin Holden Wild Trak 1 points
7th Barry Blumenkemper Unattached
8th Chris Egan Metro East
9th Jeff Sona Alpine Shop
10th Zach Koeppel Cape Bikes
11th Kellan True Cyclewerx
12th Jeff Lindhurst Hub
13th Tom Valvo Michelob Ultra Big Shark
14th William Montague Dogfish
15th Daniel Tirado Metro East
16th Michael McGaha PRBC/ProVelo
17th Dan Gerry Unattached
18th Todd Nowlin Ghisallo
19th David Kirkes Michelob Ultra Big Shark
20th Alex Petkus Michelob Ultra Big Shark
21st Joe Burke Unattached
22nd Patrick Koetting
Cape Bicycle & Fitness
23rd Mark Haggard Wild Track
24th Rob Ballou Unattached
25th Chip Self Big Shark
26th Michael Humphries Heckawee
27th Gary Meredith Bike Surgeon
28th James Frederick Unattached
29th Kenny Vennel Unattached
30th Erik Wallace SEMO
31st Brian Wingerbuele Dogfish
32nd Loran Cavano Hub
33rd John McCracken Unattached
34th Andy Davis
35th Woosung Kim Big Shark
36th Bill Howard Velo Force
37th Sawyer Cleeland Big Shark

 

Bubba #8 C Race Results

Bubba # 8, Mt. Pleasant Winery, Augusta Mo.

"C" Race Results

1st Chris Egan Metroeast 7 points
2nd Geoff Birch Ghisallo 5 points
3rd Andrew Person Unattached 4 points
4th Jim Mayer Metroeast 3 points
5th Duff Yocum Unattached 2 points
6th Tom Lauria Veloforce 1 points
7th Tony Rigdon Michelob Ultra Big Shark
8th Timothy Mcallister Ghisallo
9th Ira Brown Team Kuat
10th Alex Petkus Michelob Ultra Big Shark
11th Joel Dierks  Unattached
12th James Moore ICCC
13th Daniel Tirado Metroeast
14th Kurt Schenk Michelob Ultra Big Shark
15th Corey Case Team Red Wheel
16th Jeff Lindhurst Hub
17th Joseph Burke Unattached
18th David Kirkes Michelob Ultra Big Shark
19th Mitch Simpson Team Red Wheel
20th Todd Nowlin Ghisallo
21st Brad Jones Unattached
22nd Michael Bubelak Unattached
23rd Michael McGaha PRBC/ProVelo
24th Michael Humphries Unattached
25th Benny Pappageorgio Red Wheel
26th Jay Marvin Unattached
27th Chip Self Michelob Ultra Big Shark
28th Bob Balloa Unattached
29th Sam Klucker Unattached
30th Shaun Turnbull Dogfish
31st Tom Valvo Michelob Ultra Big Shark
32nd Todd Hecht St. Louis Cycling
33rd William Montague Dogfish

Bubba #9 C Race Results

Bubba #9, North Side Turkey Bubba, Bellfontaine Park

 

Place Name Team Points
1 Jeff Kloha Ghisallo 7
2 Devlin McDonough Ghisallo 5
3 Jim Mayer Metroeast Cycling 4
4 Dave Smith 3
5 Geoff Birch Ghisallo 2
6 Tim McAllister Ghisallo 1
7 Duff Yokum
8 Rudy Schwartz Mich Ultra-Big Shark
9 Matt O'Neill
10 Richard Huddleston
11 Andrew Person
12 John Reimbold
13 Chris Hudson
14 Roberto Barrios
15 Kurt Schenk
16 Scott Wallace
17 Tom Valvo
18 Scott Melies
19 Joseph Burkis
20 Jim Moore
21 Keith Dudding
22 Jon Halterman
23 Michael McGaha
24 Mark Haggard
25 Michael Bobolak
26 Todd Nowlin
27 James Frederick
28 Daniel Terado
29 Michael Humphries
30 Gary Meredith
31 Chip Self
32 Brent Newman
33 Kenny Vennell
34 Louis Montague
35 Thomas Nowlin

Bubba C-Race Series Points Standings

Place Name Team Total Series Points
1 Geoff Birch Ghisallo 29
2 Devlin McDonaugh Ghisallo 28
3 Chris Bopp
Red Wheel 16
4 Jeff Kloha Ghisallo 14
5 Matt Fickinger Mesa 12
6 Andrew Person Unattached 12
7 Jim Mayer
MetroEast 10
8 Stu Robson Ghisallo 10
9 Tom Albert Unattached 9
10 Joe Earson Mesa 9
11 Tim McAllister Ghisallo 8
12 Chris Egan MetroEast 7
13 Kellan True SEMO 7
14 Kevin Bonney Mesa 6
15 Dan Knichel Wild Trak 5
16 Duff Yokum Unattached 4
17 Nathan Dreyfus WashU 4
18 Tony Rigdon Mich Ultra-Big Shark 4
19 Adam Gohn SEMO 4
20 Matt Goddard Unattached 4
21 Dave Smith 3
22 Justin Holden Wild Trak 3
23 Will Weathers Heckawe 3
24 Matt Briar
Mich Ultra-Big Shark 3
25 Jason Wulf CBC 2
26 Tom Harbert Heckawe 2
27 Kellan True SEMO 2
28 Bob Crow Dogfish 2
29 Frank Brummer Team Mack 1
30 Tom Lauria Veloforce 1
31 Travis Frey Mich Ultra-Big Shark 1
32 Bill Howells The Hub Cyclery 1
33 Josh Pruschen Mich Ultra-Big Shark 1
34 Pat Work Bike Surgeon 1

Ronde Von Evergreen Women's Race Results

Pre Bubba, Ronde Von Evergreen

Women's Race Results

 

1st Tricia Work Bike Surgeon 7 points
2nd Gina Richard Big Shark 5 points
3rd Mariasol Johannes Unattached 4 points
4th Nicole Lang Unattached 3 points
5th Shirley Reimbold Heckawee 2 points
6th Kelly McGuire Heckawee 1 points
DNF Cory Redmond Fulcrum

Bubba #1 Women Race Results

Bubba #1, Night of the Living Bubba, Faust Park

Women's Race Results

1st Christine Roettger Revolution 7 points
2nd Elizabeth Heller Unattached 5 points
3rd Courtney Green Unattached 4 points
4th Teresa Seplacek Velo Force 3 points
5th Suzanne Johnson Velo Force 2 points
6th Alice Butler The Hub 1 points
7th Stephanie McReary Unattached
8th Annie Gitomer Unattached
9th Gina Richard Michelob Ultra-Big Shark Racing
10th Jessica Kovarik Columbia Bike Club
11th Maggie Miller Unattached
12th Katherine Mcreary Unattached
13th Nicole Long Unattached
14th Susan Kubinak Dogfisth
15th Mariasol Johannes Unattached
16th Jill Hemker Unattached
DNF Cory Redmond Fulcrum
DNF Jennifer Meyers Unattached

Bubba #2 Women Race Results

Bubba #2, Dawn of the Living Bubba, Faust Park

Women's Race Results

1st Chris Roettger Team Revolution 7 points
2nd Carrie Cash Team Revolution 5 points
3rd Alison Braddock Momentum 4 points
4th Sarah Worthington Mark Orange Bikes 3 points
5th Tina Champion Team Mack 2 points
6th Teresa Sedlacek Veloforce 1 points
7th Amy Berg St. Louis Cycling
8th Carol Hall Unattached
9th Alice Butler HUB
10th Jamie Valencheck Velo
11th Stephanie Mcreary Unattached
12th Suzanne Johnson Veloforce
13th Gina Richard Michelob Ultra-Big Shark Racing
14th Cory Redmon Fulcrum
15th Margaret Barnam Mesa
16th Kate Hrubes Hub

Bubba #3 Women Results

Bubba #3, Jefferson Barracks

Women's Race Results

 

1st Carrie Cash Team Revolution 7 points
2nd Chris Roettger Ghisallo 5 points
3rd Amy Strahan Michelob Ultra Big Shark 4 points
4th Sarah Worthington Mock Orange 3 points
5th Courtney Green Unattached 2 points
6th Teresa Sedlacek Velo Force 1 points
7th Suzanne Johnson Velo Force
8th Mariasol Johannes Unattached
9th Katie Keeler Unattached
10th Margaret Barham Unattached
11th KatherineHrubes Hub
12th Maggie Miller Unattached
13th Kelly McGuire Unattached
14th Nicole Long Team Revolution
15th Heidi Bowen Ghisallo

Bubba #4 Women Results

Bubba #4, Sprints of Darkness, Creve Couer

Women's Results

 

1st Courtney Green Unattached 7 points
2nd Carrie Cash Team Revolution 5 points
3rd Patricia Work Unattached 4 points
4th Christine Roettger Team Revolution 3 points
5th Amy Strahan Michelob Ultra Big Shark 2 points
6th Sarah Worthington Mock Orange Bikes 1 points
7th Gina Champion Team Mack
8th Stephanie McReary Unattached
9th Amy Berg
10th Annie Gitomer Unattached
11th Cory Redmond Fulcrum
12th Cristel Santiago Ghisallo
13th Suzanne Johnson Velo Force
14th Kathryn Kealer Unattached
15th Bethany Himel Metro East Cycling
16th Alice Butler Hub
17th Susan Kubinak Dogfish

Bubba #5 Women's Race Results

Bubba #5, Daylight Savings, Creve Couer

Women's Race Results

 

Place Name Team Points
1 Came Cash Team Revolution 7
2 Christine Roettger Team Revolution 5
3 Courtney Green Unattached 4
4 Elizabeth Heller Unattached 3
5 Teresa Sedlacek Velo Force 2
6 Amy Strahan Mich Ultra-Big Shark 1
7 Sarah Worthington Mick Orange
8 Allison Braddock Momen
9 Amy Berg St. Louis Cycling Club
10 Stephanie McReary Unattached
11 Annie Gitomer Unattached
12 Alice Butler The Hub
13 Suzanne Johnson Veloforce
14 Nicole Long Unattached
15 Katherine Hrubes The Hub
16 Margaret Barham Mesa
17 Heidi Bowen Ghisallo

Bubba #6 Women Results

Bubba #6, Harvest Bubba, Bellefontaine

Women Race Results

1st Chris Roettger Mesa 7 points
2nd Sarah Worthington Mock Orange 5 points
3rd Stephanie McCreary Unattached 4 points
4th Teresa Sedlacek Veloforce 3 points
5th Patricia Work Bike Surgeon 2 points
6th Allison Braddock Momentum 1 points
7th Alice Butler Hub
8th Amy Berg St Louis Cycling
9th Suzanne Johnson Unattached
10th Mariasol Johannes Unattached
11th Maggie Miller Unattached
12th Elizabeth Heller Unattached
13th Corey Redmond Fulcrum Racing
14th Susan Kubinak Dogfish
15th Wendy Davis Team Seagal
16th Nicole Long Team Revolution

Bubba #7 Women's Race Result

1st

Christine Roettger Mesa 7points
2nd Elizabeth Heller Unattached 5points
3rd Sarah Worthington Mock Orange Cycles 4points
4th Amy Berg St Louis Cycling Club 3points
5th Courtney Green Unattached 2points
6th Allison Braddock Momentum 1points
7th Teresa Sedlacek Velo Force
8th Amy Strahan Big Shark
9th Alice Butler Hub
10th Megan McGrath Cape Bicycles
11th Suzanne Johnson Velo Force
12th Katherine Hrubes Hub
13th Kathryn Keeler Unattached
14th Holly Westmoreland Wild Track
15th Heidi Bowen Ghisallo
16th Kelly McGuire Unattached

Bubba #8 Women's Race Results

Bubba # 8, Mt. Pleasant Winery, Augusta Mo.

Women's Race Results

1st Elizabeth Heller Unattached 7 points
2nd Courtney Green Unattached 5 points
3rd Carrie Cash Wooten Team Revolution 4 points
4th Sarah Worthington Mock Orange Bikes 3 points
5th Amy Strahan michelob Ultra Big Shark 2 points
6th Amy Berg St. Louis Cycling Club 1 ponts
7th Christine Ruettger Mesa
8th Teresa Sedlacek Veloforce
9th Allison Braddock Momentum
10th Stephanie McCreary Unattached
11th Suzzane Johnson Veloforce
12th Becky Cato Veloforce
13th Alice Butler Hub
14th Katie Patton Unattached
15th Carrie Sora Alpine Shop
16th Corey Redmen Fulcrum Coaching
17th Wendy Davis Unattached
18th Katie Hrubes Hub
19th Susan Kubinak Dogfish
20th Holly Westmoreland Wild Trak
21st Kelly McGuire Unattached

Bubba #9 Women's Race Results

Bubba #9, North Side Turkey Bubba, Belfontaine Park

Place Name Team Points
1 Carrie Cash Wooten 7
2 Chris Roettger 5
3 Elizabeth Heller 4
4 Courtney Green 3
5 Amy Strahan 2
6 Allison Braddock 1
7 Teresa Sedlack
8 Alice Butler
9 Nicole Long
10 Margaret Barham
11 Gina Richard
12 Suzanne Johnson
13 Becky Cato
14 Susan Kubniak
15 Wendy Davis
16 Kate Herbes
17 Holly Westmoreland
18 Yvette Liebesman
19 Dapheny Prewitt

Bubba Women's Series Points Standings

Place Name Team Total Series Points
1 Christine Roettger Team Revolution 50
2 Carrie Cash Team Revolution 42
3 Courtney Green Unattached 32
4 Elizabeth Heller Unattached 24
5 Sarah Worthington Mick Orange 19
6 Patricia Work Unattached 13
7 Teresa Seplacek VeloForce 12
8 Amy Strahan Mich Ultra-Big Shark 11
9 Stephanie McCreary Unattached 11
10 Allison Braddock
Momentum 8
11 Gina Richard Mich Ultra-Big Shark 5
12 Marisol Johannes Unattached 4
13 Nicole Lang Unattached 3
14 Amy Berg STLCC 5
15 Tina Champion Team Mack 2
16 Suzzanne Johnson Velo Force 2
17 Shirley Reinbold Heckawe 2
18 Alice Butler The Hub 3
19 Kelly McGuire Unattached 1
20 Cory Redmond Fulcrum Racing 1

Bubba #1 Single Speed Race Results

Bubba #1, Night of the Living Bubba, Faust Park

"Single Speed" Race Results

1st Chris Connolly Mesa 7 points
2nd Matt Laberta Dogfish 5 points
3rd Anthony Dust Dogfish 4 points
4th Eddie Klein Team Seagal 3 points
5th Matt Dawson Dogfish 2 points
6th Matt Hoffmeyer Unattached 1 points
7th Matt Grothoff Team Seagal
8th Scott Hoffmeyer Team Seagal
9th Justin Jarden Wild Trak

 

Bubba #2 Single Speed Race Results

Bubba #2, Dawn of the Living Bubba, Faust Park

Single Speed Race Results

1st Greg Sandknop Team Seagal 7 points
2nd Chris Connolly Mesa 5 points
3rd Eddie Klein Team Seagal 4 points
4th Eduardo Niewenhuyzen Big Shark 3 points
5th Anthony Dust Dogfish 2 points
6th Chris Nitzsche Team Seagal 1 points
7th Matt Hoffmeyer Dogfish
8th Steve Chesley Team Seagal
9th Steve Chesley Unattached (a classic case of self-loathing)
10th Tim Hoffmeyer Unattached
DNA Matt Dawson Apparently was invisible to all

Bubba #3 Single Speed Results

Bubba #3, Jefferson Barracks

Single Speed Results

 

1st Chris Connolly Mesa 7 points
2nd Matt Dawson Dogfish 5 points
3rd Matt Grothoff Team Segal 4 points
4th Joe Walsh
Michelob Ultra Big Shark 3 points
5th Brian Shoemaker
Stlcc 2 points
6th Robert Metz Unattached 1 points
7th Daniel Miller Team Segal

Bubba #4 Single Speed Results

Bubba #4, Sprints of Darkness, Creve Couer

Single Speed Results

 

1st Daniel Miller Team Seagal 7 points
2nd Chris Connolly
Mesa 5 points
3rd Todd Thayer
Manchester 4 points
4th Matt Laberta
Dogfish 3 points
5th Matt Hoffmeyer
Unattached 2 points
6th Tim Hoffmeyer
Unattached 1 points
7th Robert Metz Unattached
8th Matt Grothoff
Team Seagal
9th Jim Davis
Team Seagal
10th Greg Sandknop Team Seagal

Bubba #5 Single Speed

Bubba #5, Daylight Savings, Creve Couer

Singlespeed Results

 

Place Name Team Points
1 Chris Connelly Mesa 7
2 Matt Laberta Dogfish 5
3 Joe Walsh 4
4 Chris Nitchke Team Seagal 3
5 Stephen Chesley Team Seagal 2

Bubba #6 Single Speed Results

Bubba #6, Harvest Bubba, Bellefontaine

Single Speed Results

1st

Matt Laberta Dogfish 7 points
2nd Pete Goode Red Wheel 5 points
3rd Joe Walsh Michelob Ultra Big Shark 4 points
4th Stoney Cranmer Red Wheel 3 points
5th Brian Shoemaker St. Louis Cycling 2 points
6th Chris Nitzsche Team Seagal 1 points
7th Matt Grothoff Team Seagal
8th Steve Chesley Team Seagal
9th Jim Valentine Team Seagal
10th Bill Howard Velo Force

 

 

 

Bubba #7 Single Speed Results

Bubba #7, Ides of Bubba, St. Vincent Park

Single Speed Results

1st Chris Connoly Mesa 7 points
2nd Matt Laberta Dogfish 5 points
3rd Joe Walsh Michelob Ultra-Big Shark 4 points
4th Eduardo Nieuwenhuyzen Michelob Ultra Big Shark 3 points
5th Perter Goode Red Wheel 2 points
6th Rudy Schwarz ICCC 1 points
7th Chris Nitzche Team Seagal
8th Stoney Cramer Team Red Wheel
9th Steve Chesley Team Seagal
10th Nick Smith Team Red Wheel
11th Timothy Hoffmeyer Unattached
12th Matt Hoffmeyer Unattached

Bubba #8 Single Speed Results

Bubba #8, Mt. Pleasant, Augusta Mo

Single Speed Results

1st Christopher Connally Mesa 7 points
2nd Matt Laberta Dogfish 5 points
3rd Christopher Bopp Red Wheel 4 points
4th Joe Walsh Michelob Ultra Big Shark 3 points
5th Dennis Greck Unattached 2 points
6th Brian Shoemaker SHCC 1 points
7th Peter Goode Red Wheel
8th Craig Basler Pfoodman/Big Shark
9th Barry Boonville Team Red Wheel
10th Stoney Grammer Team Red Wheel
11th Eduardo Nieuwenhuyzen Michelob Ultra Big Shark
12th Matt Grothoff Unattached
13th Nick Smith Team Red Wheel
14th Chris Nitzsche Team Segal
15th Daniel Knichel Wild Trak
16th James Nelson Michelob Ultra Big Shark
17th Bob Barklage Red Wheel

Bubba #9 Single Speed Race Results

Bubba #9, North Side Turkey Bubba, Bellfontaine Park

Place Name Team Points
1 Chris Connolly Mesa 7
2 Matt Laberta Dogfish 5
3 Eduardo Nieuwenhowzen Mich Ultra-Big Shark 4
4 Joe Walsh Mich Ultra-Big Shark 3
5 Craig Basler Pfoodman/Big Shark 2
6 Brian Shoemaker STLCC 1
7 Chris Nitzsche Team Seagal

Bubba Singlespeed Series Points Standings

Place Name Team Total Series Points
1 Chris Connolly Mesa 59
2 Matt Laberta Dogfish 39
3 Joe Walsh Mich Ultra-Big Shark 21
4 Greg Sandknop Team Seagal 12
5 Eduardo Niewenhuyzen Mich Ultra-Big Shark 10
6 Eddie Klein Team Seagal 7
7 Matt Dawson Dogfish 7
8 Dan Miller Team Seagal 7
9 Peete Goode Red Wheel  7
10 Christopher Bopp Red Wheel 7
11 Brian Shoemaker STLCC 6
12 Anthony Dust Dogfish 6
13 Chris Nitzsche Unattached 5
14 Matt Grotthoff Team Seagal 4
15 Todd Thayer Trek Store Stl 4
16 Matt Hoffmeyer Unattached 3
17 Stoney Cranmer Red Wheel 3
18 Craig Basler Craig Basler 3
19 Dennis Greck Unattached 2
20 Rudy Schwarz ICCC 1
21 Tim Hoffmeyer 1
22 Robert Metz Unattached 1

Bubba #2 Cross Country Run Results

1st Andy Koziatek Fleet Feet Men Open 1st 15:44
2nd Eric Buckley Michelob Ultra-Big Shark Racing Men 40+ 1st 17:21
3rd Bernd Faust The PUMA presented by PUMA Men Open 2nd 17:58
4th Jim Mayer St. Louis Triathlon Club Men Open 3rd 18:06
5th Bob Kusterer Unattached Men 40+ 2nd 21:25
6th Margie Martens Momentum Racing Women 40+ 1st 22:18
7th Aletia Martin Unattached Women Open 1st 23:05
8th Heidi Frey Michelon Ultra- Big Shark Racing Women 40+ 2nd 23:30
9th Erin McGaha Unattached Women Open 2nd 26:22
DNF Chip Self
DNF Mark Applegate

Bubba #3 Cross Country Results

Bubba #3, Jefferson Barracks

Cross Country Results

1st Andy Koziatek Fleet Feet 6:31 13:14 1st men open
2nd Erik Buckley Michelob Ultra Big Shark 7:44 15:04 1st 40+ m
3rd Leif Irgens Ghisallo 7:27 15:35 2nd 40+ m
4th Margaret Barham Mesa 8:19 17:02 1st w
5th Justin Pilarskit Unatttached

8:19

17:42 2nd m open
6th Rene Creed Unattached 8:48 18:09 2nd w
7th Janet Bassel Team Revolution 10:43 18:21 1st w 40+
8th Colleen Deibel Unattached 10:07 21:02 3rd w
9th Erin McGaha PRBC-Pro_Velo 13:46 26:24 4th w

Bubba #5 Cross Country Results

Bubba #5, Daylight Savings, Creve Couer

Cross Country Results

Place Name Team Split Total Time Category
1 Andy Koziatek Fleet Feet 5:40 11:25 Mens
2 Leif Irgenn Ghisallo 6:45 13:39 M 40+
3 Margaret Barham Mesa 7:05 14:31 Womens
4 Bob Kusterer Unattached 7:30 15:06 M 40+
5 Margie Martens Momentum 8:10 16:25 W 40+
6 Janet Bassel Team Revolution 9:10 18:34 W 40+
7 Erin McGaha PRBC/Pro-Velo 9:30 19:40 Womens

 

Bubba #6 CX Run

Bubba #6, Harvest Bubba, Bellefontaine

CX Run

1st Eric Buckley Michelob Ultra Big Shark 40+ M
2nd Leif Irgens Ghisallo 40+ M
3rd Scott Thompson Unattached 40+M
1st Flavia Sancier-Barbosa Unattached W
2nd Erin Mcgaha PRBC/Pro Velo W
1st Christine Olsen Unattached 40+W
2nd Janet Bassel Team Revolution 40+W

Bubba #7 CX Run Results

Bubba #7, Ides of Bubba, St. Vincent

CX Run Results

1st Thomas Nowlin Unattached 7:55 16:55 M
1st Rene Creed Mesa 8:30 17:08 W
2nd Erin Mcgaha PRBC/Pro-Velo 10:26 21:17 W
1st Edgar Mantooth Big River 7:00 14:18 M40+
2nd Eric Buckley Michelob Ultra Big Shark 7:15 14:48 M40+
3rd Leif Irgens Ghisallo 7:39 14:55 M40+
4th Bob Emison Unattached 8:29 17:02 M40+
5th John Dickey Unattached 9:32 19:16 M40+

Bubb # 8 CX Results

Bubba # 8, Mt. Pleasant Winery, Augusta Mo

CX Results

Men 1st Rudy Ryback Unattached 6:39 12:45
Men 2nd Tony Rigdon Mich Ultra Big Shark 6:39 13:22
Men 3rd Eric Buckley Mich Ultra Big Shark 6:40 13:55
Women 1st Margaret Barham Mesa 7:15 15:30
Women 2nd Bethany Hunel MEC 8:50 17:55
Women 3rd Nuelle Amick Unattached 9:34 19:58
Women 4th Erin McGaha PRBC/PRO Velo 10:13 21:39
Women 5th Jennifer Ballmann Unattached 10:40 22:48
Women 6th Stephanie Penning MEC 11:28 23:52
Men 40+ 1st
Eric Buckley Mich Ultra Big Shark 6:40 13:55
Men 40+ 2nd Bernd Faust Dogfish 6:49 14:08
Men 40+ 3rd Ed Reidy Unattached 8:16 17:23
Women 40+ 1st Margie Martens Momentum 9:03 18:18
Women 40+ 2nd Kim Stubbs Unattached 9:54 20:23
Women 40+ 3rd Janet Bassel Team Revolution 10:13 21:05
Women 40+ 4th Donna Halliburton Ghisallo 10:50 22:00
Women 40+ 5th Pam Browning Ghisallo 12:00 24:31
Women 40+ 6th Yvette Liebesman St. Louis Tri club 11:39 25:17
Jr. 1st Iker Basanez Unattached 6:53 15:20
Jr. 2nd Ted Reidy Unattached 8:54 19:20

Bubba #9 Cross Country Results

Bubba #9

Place Name Team
1 Eric Buckley Mich Ultra-Big Shark
2 Anna Shafer Unattached
3 Margaret Barham
4 Eric McGaha
5 Janet Bassel

*Results are a best estimate. If you have any information on finishing order or times please email here!  Once results have been finalized, final standings will be updated accordingly.

Bubba Cross Country Run Final Points Standings

Men's Open

Name Points
Andy Koziatek 21
Thomas Nowlin 7
Rudy Ryback 7
Bernd Faust 5
Justin Pilarski 5
Tony Rigdon 5
Jim Mayer 4
Eric Buckley 4

 

Women's Open

Name Points
Erin McGaha 26
Margaret Barham 21
Rene Creed 12
Aletia Martin 7
Flavia Suacier-Barbosa 7
Bethany Hunel 5
Nuelle Amick 4
Colleen Deibel 4
Jennifer Ballman 2
Stephanie Penning 1

 

Men's 40+

Name Points
Eric Buckley 33
Leif Irgens 21
Bob Kusterer 10
Edgar Mantooth 7
Bernd Faust 5
Scott Thompson 4
Ed Reidy 4
Bob Emison 3
John Dickey 2

 

Women's 40+

Name Points
Margie Martens 21
Janet Bassel 21
Christine Olsen 7
Heidi Frey 5
Kim Stubbs 5
Donna Hamilton 3
Pam Browning 2
Yvette Liebesman 1

Juniors

Name Points
Iker Basanez 7
Ted Reidy 5

Bubba #1- Juniors

1st Sawyer Cleeland Clone Velo 7 points 7 total
2nd Ashton Braddock Varmit Racing 5 points 5 total

Bubba #1 Junior Race Results

Bubba # 1, Night of the Living Bubba, Faust Park


"Junior" Race Result

1st Sawyer Cleeland Big Shark Racin 7 points 7 total
2nd Ashton Braddock Unattached 5 points 5 total

Bubba #9 Juniors Race Results

Bubba #9, North Side Turkey Bubba, Bellfontaine Park

Place Name Team Points
1 Kevin Bonnet 7
2 Ashton Braddock 5

Pro,1,2 Missouri State Championships

Missouri State Championships, Herman

Men's Pro1,2 Results

1st Josh Johnson Michelob Ultra Big Shark 7 points
2nd Jonathan Schottler CBC Race Team 5 points
3rd Dave Breslin Mesa/Specialized 4 points
4th Mark Murawski Gateway Cycling 3 points
5th Jay Strothman Fulcrum Racing 2 points
6th Alex Grman The Hub Bicycle Co. 1 points
7th Jeff Yielding Revolution Cycles
8th Mike Best Gateway Cycling
9th Tim Kakouris Unattached

Missouri State Championships 2009 M's Cat 3

Missouri State Championships 2009

Men's Cat 3

Place Name Team Points
1 Daniel Miller Team Seagal 7
2 Matt James Mesa 5
3 Travis Donn Ethos 4
4 Alex Edwards KCCX Verge 3
5 Martin Lang Mesa 2
6 David Stroot Lindenwood 1
7 Greg Lyeki Manchecster Racing
8 Michael Gaherty SKC
9 Jason Watkins Wild Trak Racing
10 Chris Connolly Mesa
11 Drew Black Mesa
12 Scott Peipert Wild Trak Racing
13 Greg Sandknop Team Seagal
14 Dan Young Mich Ultra-Big Shark
15 Lewrence Simonson Unattached
16 Josh Mueller Manchester Racing
17 Jeremy Bock Dogfish Racing
18 Matthew Favoino SLU Cycling
19 Dennis Grelk
20 Mike Weiss Mich Ultra-Big Shark

 

Missouri State Championships 2009 M's Masters 30+

Missouri State Championships 2009

Men's Masters 30+

Place Name Team Points
1 Matt LaBerta Dogfish Racing 7
2 Bob Jenkins Team Red Wheel 5

Missouri State Championships 2009 M's Masters 35+

Missouri State Championships 2009

Master's 35+

Place Name Team Points
1 Paul Quindry Gateway Cycling 7
2 Justin Bowen Ghisallo Racing 5
3 Geoff Birch Ghisallo Racing 4
4 Sam Klucker Unattached 3

Missouri State Championships 2009 M's Master's 40+

Missouri State Championships 2009

Men's Master's 40+

Place Name Team Points
1 Chris Heirre Mich Ultra-Big Shark 7
2 Brendon Jenks 360 Racing 5
3 John Jones Unattached 4
4 Brian Randle Momentum Cycles 3
5 Trent Donat Mich Ultra-Big Shark 2
6 Ricke Kelly SKC Racing 1
7 Chris Locke Cow Town Cycling
8 Jeff Kloha Ghisallo Racing
9 Matthew Kessler Unattached
10 Jim Klages Mich Ultra-Big Shark
11 Michael McGaha PRBC/Pro Velo
12 Thomas Valvo Mich Ultra-Big Shark

Missouri State Championships 2009 M's Master's 45+

2009 Missouri State Championships

Men's Master's 45+

Place Name Team Points
1 Andy Lucas 360 Racing 7
2 Scott Fleming 360 Racing 5
3 Ethan Froese Unattached 4
4 Bemd Faust Dogfish Racing 3
5 James Shiflett Unattached 2
6 M Baart Dogfish Racing 1
7 Mark Haggard Wild Trak Racing

Missouri State Championships 2009 M's Master's 50+

2009 Missouri State Championships

Men's Master's 50+

Place Name Team Points
1 Richard George Mesa 7
2 Jim Rank Bicycle Shack Racing 5
3 Doug Long 360 Racing 4
4 Chris Clausen Mich Ultra-Big Shark 3
5 Tim McAllister Ghisallo Racing 2
6 Richard Pierce ICCC 1
7 Rudy Schwartz ICCC
8 Tom Lauria VeloForce
9 Barry Vollmer Team Red Wheel
10 Scott Melies ICCC
11 Kurt Schenk Mich Ultra-Big Shark

Missouri State Championships 2009 M's Cat 4

2009 Missouri State Championships

Men's Cat4

Place Name Team Points
1 Matthew Fickinger Mesa 7
2 Kevin Hamilton Wild Trak Racing 5
3 Rock Wamsley The Hub 4
4 Elliot Usher Unattached 3
5 Trent Donat Mich Ultra-Big Shark 2
6 Stu Robson Ghisallo Racing 1
7 Mark Hofmeister Mich Ultra-Big Shark
8 Christopher Bopp Team Red Wheel
9 Patrick Gillespie Wild Trak Racing
10 Mathew Kessler Unattached
11 Matthew Struckman Mich Ultra-Big Shark
12 Patrick Gribbon Ghisallo Racing
13 JP Brocket SKC Racing
14 Marc Ciufolo Unattached
15 Pete Goode Team Red Wheel
16 Ira Brown Team Kuat
17 Erick Martin Dogfish Racing
18 Justin Holden Wild Trak Racing
19 Andrew Kramer The Hub
20 Jeremie Meitz Gateway Cycling Club
21 Jim Mayer MetroEast Cycling
22 Bertram Berla Mich Ultra-Big Shark
23 Jason Wulf CBC Race Team
24 Daniel Tirado MetroEast Cycling
25 Benji Bocktingq CBC Racing
26 Alex Petkus Mich Ultra-Big Shark
27 Todd Nowlin Ghisallo Racing
28 Chris Hudson Renaissance Cycling
29 Corey Cavey
30 ?
31 Zachery Rice SEMO Cycling
32 Rob Ballou Unattached
33 Shawn Turnbull Dogfish Racing
34 Chris Thomas Black Sheep
35 Bob Barklager
36 Leith Cavey
37 Matthew Hoffmeyer Team Seagal
38 Justin Neely Team Red Wheel
39 Louis Montague Dogfish Racing

Missouri State Championships 2009 W's 1,2,3

2009 Missouri State Championships

Women's Cat 1,2,3

Place Name Team Points
1 Carrie Cash-Wooten Team Revolution 7
2 Courtney Green Unattached 5
3 Christine Roettger Mesa 4
4 Worthington 3
5 Teresa Sedlacek VeloForce 2
6 Allison Braddock Momentum Racing 1
7 Kathryn Mueller KCOI/Boulevard

Missouri State Championships 2009 W's Cat 4

2009 Missouri State Championships

Women's Cat 4

Place Name Team Points
1 Stephanie McCreary Unattached 7
2 Amy Berg SLCC 5
3 Aubree Dock KCOI/Boulevard 4
4 Jackie Pearce Try Athletics 3
5 Alice Butler The Hub Cycling 2
6 Cory Redmond Fulcrum Racing 1
7 Suzanne Johnson VeloForce
8 Margaret Barham Unattached
9 Becky Cato VeloForce
10 Gina Richard Mich Ultra-Big Shark
11 Holly Westmoreland Wild Trak Bikes
12 Nicole Long Unattached

Missouri State Championships 2009 Singlespeed

2009 Missouri State Championships

Singlespeed Results

Place Name Team Points
1 Chris Connolly Mesa 7
2 Greg Sandknop Team Seagal 5
3 Matt LaBerta Dogfish Racing 4
4 Chris Bopp Team Red Wheel 3
5 Daniel Fuhrmann ******* Devastation (this is a family site) 2
6 Craig Basler Big Shark-Pfoodman 1
7 Pete Goode Team Red Wheel
8 Stoney Cranmer Team Red Wheel
9 Scott Hoffmeier Team Seagal
10 John Farinella Team Evil
11 Scott Thompson

Missouri State Championships 2009 Jr. Men

2009 Missouri State Championships

Jr. Men

Place Name Team Points
1 Kevin Bonney Mesa 7
2 Aaron Stull Epic 5

Missouri State Championships 2009 Jr. Women

2009 Missouri State Championships

Jr. Women

Place Name Team Points
1 Karen Brocket SKC Racing 7