Searching...
 
 
 
 
 
 
 

2007 Missouri Time Trial Championship

Men 1,2

 Place Name Team TimeMedal 
 1st Andrew Chocha Team X 52:26 Gold
 2nd Delbert Marriot Cycle Werks 52:52 Silver
 3rd Justin Maciekowicz Big Shark 53:13 Bronze
 4th Nathan Rice Big Shark 57:04 
 5th Doug Greek Mercy 57:27 
 6th Josh Johnson  57:50 
 7th Tracy Smith Mesa 57:54 
 8th Kurt Fletcher Dent Wizard 58:16 
 9th Thomas Erlacker Mercy 58:19 
 10th Mike Weiss Big Shark 58:26 
 11th T David Cummings Gateway 59:39 
 12th Curt Kippenberger Mercy 1:00.50 
 13th Scott Ogilvie Mesa 1:07.55 

Men 3

 PlaceName  Team  TimeMedal 
 1st Brett Johnson KCBC 58:12 Gold
 2nd Jack Mason KCOL 58:21 Silver
 3rd Thomas McDaniel Walt's  58:39 Bronze
 4th Shawn O'Neal Bike Center 59:21 
 5th Alan Christanell TOC/Gateway 59:41 
 6th Vince DeBlasi Big Shark 1:00.17 
 7th Steve Maas Momentum 1:00.17.41  
 8th Matt Maher Frek Bikes 1:02.08 
 9th Jon Bell Dogfish 1:02.27 
 10th Dave Thackery The Hub 1:02.53 
 11th Wesley Biermann DRJ 1:04.36 

Men 4

 Place Name TeamTime Medal 
 1st Mark Foster Ghisallo 56:26 
 2nd Sean McQueary Mercy 57:52 Gold
 3rd David Burdick Cyclewerx 58:45 Silver
 4th Gregory Booth  1:01.29 Bronze
 5th Faizal Glenn Cyclewerx 1:02.41 
 6th Eduardo Nieuwenhuyzen Big Shark 1:03.27 
 7th Jason Rudroff  1:04.37 
 8th Dan Young Big Shark 1:04.51 
 9th Aaron Smith Columbia 1:04.53 
 10th Darin Marlow Big Shark 1:05.44 
 11th Anthony Borth Ghisallo 1:06.42 
 12th Todd Parker Big Shark 1:07.02 

Men 5

Place Name Team Time Medal 
 1st Alan Nippes Body Mechanix 1:00.50 Gold
 2nd Brian Schoenholz Momentum Cycles 1:00.57 Silver
 3rd Ryan Roth Big Shark 1:00.58 Bronze
 4th Ryan Moeller CMC 1:01.03 
 5th Brian Lasswell Bicycle Shack 1:01.26 
 6th Kenneth Holland Body Mechanix 1:01.31 
 7th Ernest Rigdon TriSports 1:01.48 
 8th Mitch Johnson Ghisallo 1:02.17 
 9th Brandon Barnhart Unattached  1:02.33 
 10th David Plumb Donna Swift 1:02.43 
 11th David Goldbeg  1:03.22 
 12th Joel Terry   1:03.36 
 13th Kyle Cross Unattached 1:03.41 
 14th Bert Swift Bicycle Shack 1:04.18 
 15th Craig Wuennenberg Ghisallo 1:04.40 
 16th Rodney Rubi Luzvimin 1:05.04 
 17th Damien Garrels Unattached 1:05.11 
 18th Mike Boles Bicycle Shack 1:06.12 
 19th Jacob Meuth  1:06.12.91 
 20th Quintin Hamp Unattached 1:07.46 
 21st Charles Mayden Wild Trak 1:08.46 
 22nd Steve Hennen Big Shark 1:08.48 
 23rd David Henderson Dogfish 1:09.10 
 24th Dallas Tate Bike Burlington 1:10.28 
 25th Tom Gutmann Wild Trak 1:10.51 
 26th Terry Eldridge Unattached 1:11.25 
 27th Clay Shackelford  1:12.32 
 28th Steve Moss  1:13.22 
 29th Kirk Davis  1:13.56 

Women 1,2,3

 PlaceName  Team Time Medal
 1st Angela Coggan Unattached 56:53 Gold
 2nd Amy Strahan Big Shark 1:04.05 Silver
 3rd Anne Felts Mercy 1:05.14 Bronze
 4th Jillian Petersen Ghisallo 1:05.30 

Women 4

 PlaceName Team Time Medal 
1st  Jennifer Cunnane Big Shark 1:06.25 Gold
2nd Katherine Rauls Ghisallo 1:12.50 Silver
3rd  Meghan Ferry  1:16.06 Bronze
4th Dana Nippes Body Mechanix 1:27.49 

Women Masters 40+

Place Name  Team TimeMedal 
 1st Rebecca Cato Velo Force 1:08.02 Gold
 2nd Margie Marten Momentum 1:15.37 Silver

Women Masters 50+

Place Name  Team Time  Medal
 1st PJ Walsh Big Shark 1:06.45 Gold
 2nd Sheryl Galvin Springbike Club 1:10.27 Silver
 3rd Mary Thompson Unattached 1:16.50 Bronze

Men Juniors 10-12

 Place Name Team  Time  Medal
 1st Jonathon SchillingDent Wizard 35:02 Gold
 2nd Tyler Roberts ICCC 42:24 Silver
 3rd Connor Estes OCC 43:36 Bronze

Men Juniors 13-14

 Place Name TeamTime Medal 
 1st Joe Esswein Unattached 37:03 Gold
 2nd Beth Gier  39:16 Silver
 3rd Michael Noble Dent Wizard 39:22 Bronze
 4th Andy Varwig  46:38 
     

Men Juniors 15-16

 Place NameTeam  TimeMedal 
 1st Zach Stein Big Shark 29:20 Gold
 2nd Joe Earsom Mesa 33:28 Silver
 3rd Nathon Larson Cyclones 37:11 Bronze
 4th Nick Gier  41:13 

Men Juniors 17-18

 Place NameTeam Time Medal 
 1st Martin LangDent Wizard  29:23 Gold
 2nd Keaton HansonDent Wizard  31:21 Silver
 3rd Michael TaylorDent Wizard/Maplewood 31:43 Bronze

Men Masters 30+

Place Name Team Time Medal 
1st Joe Company  Valdora/CMC 56:32 Gold
2nd Karl Stover  Dent Wizard 1:00.00 Silver

Men Masters 35+

 PlaceName Team Time  Medal
 1st Jeremy Pych Bicycle Shack 57:13 Gold
 2nd Scott Dunsmuir Ozark 57:25 Silver
 3rd Todd McKean Trek China 58:44 
 4th Edmond Hickey GDVC 59:11 
 5th Nathan Bailey  1:00.03 Bronze
 6th Aaron Froese CBC 1:03.41 

Men Masters 40+

 Place NameTeam  Time Medal
 1st Joe Walsh Big Shark 56:50 Gold
 2nd Shawn O'Neal Bike Center 57:09 Silver
 3rd Kurt Russell Velo Force 57:20 Bronze
 4th Guy Krause Unattached 57:22 
 5th W Coleman Bitting Velo Force 58:16 
 6th Greg Espenkotter Ozark  58:28 
 7th Kurt Muehlebach GP Velotek 58:50 
 8th Phil Todd Bicycle Shack 59:05 
 9th Andy Pele Valdora/CMC 59:32 
 10th Brad Racette Big Shark 1:00.38 
 11th Scott Varwig  1:07.00 

Men Masters 45+

 PlaceName  TeamTime Medal 
 1st Dennis Weinbeck Capps Rebound  55:40 
 2nd Ben Simon  59:04 Gold
 3rd Russell Murphy Mesa 59:14 Silver
 4th Larry Klutenkamper Ghisallo 59:17 Bronze
 5th Andrew Coggan Unattached 1:00.22 
 6th Steve Auchterlonie Unattached 1:00.36 
 7th Bernd Faust Momentum 1:01.45 
 8th Chris Ludwig  1:03.40 
 9th Chris Clausen  1:03.44 
 10th Louis Stiffelman Velo Force 1:05.18 
 11th Greg Kiger  1:05.55 
 12th Michael Morross Unattached 1:14.44 

Men Masters 50+

 PlaceName  Team TimeMedal 
 1st Mark Growler STLCC 56:49 Gold
 2nd Lonnie Kennedy Mesa 57:39 Silver
 3rd Richard George Mesa 59:34 Bronze
 4th Tom Morrison Body Mechanix 59:46 
 5th Mike Ludwig Velo Force 1:00.06 
 6th Ron Sapp Columbia 1:00.40 
 7th Craig Farrell Velo Force 1:01.42 
 8th Richard Gordon Team Planet X 1:04.45 
 9th Kevin Schilling Unattached 1:17.59 

Men Masters 55+

Place NameTeamTime Medal 
 1st Ken NortonOzark 57:49 Gold
 2nd Roger HinsonOzark 1:00.07 Silver
 3rd Duane Frithie  1:01.33 Bronze
 4th Bernell Rice  1:02.09 
 5th Harry FondrenVelo Force 1:03.18 
 6thJim Seyer Momentum 1:05.07  
 7th Edward Byrne  1:05.44 
 8th Jeff Hey  1:06.39 
 9th Richard KingUnattached  1:14.42 
 10th Ag SlavensUnattched 1:16.31 

Men Masters 60+

 Place Name TeamTime Medal 
 1st Steve Evans  1:01.51 Gold
 2nd Joseph Black Dent Wizard 1:05.32 Silver
 3rd James Conway Blue River 1:05.51 Bronze
 4th Jim Jones  1:06.38 
 5th Arthur Berger Blue River 1:08.16 
 6th Thomas Vaughn  1:27.00 

Open Tandem

 Place Name TeamTime Medal 
 1st Ted and Sandy Weiss Velo Force 57:13 Gold